IMG-LOGO
TR EN AR

Bal Hakkında

Bal arılar tarafından toplanarak, bileşimleri vücutlarında değiştirilerek petek gözlerinde depolanması ve petek içinde olgunlaşması sonucu üreyen tatlı bir gıda ürünüdür. Vitamin ve mineral kaynağı olan bal, başta bağışıklık sistemi olmak üzere vücuda birçok faydası vardır.

 

Balın İçeriği ;

 

Bal, içeriğinde çok güçlü antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özellikler barındırır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur. Bal bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır ve çok güçlü bir antioksidandır.


 

Bal glikoz ve fruktoz başta olmak üzere, çeşitli şekerler içerir.

Balın rengi, su beyazından koyu kahverengiye kadar değişkendir.

Tat ve aroması menşei ve arının topladığı bitki türlerine göre değişir.

İlaç kalıntısız, yabancı maddesiz ve enzimli tüm ballar kaliteli olarak kabul edilmektedir.

Düzenli olarak bal tüketiminin birçok faydasının olduğu bilinmektedir ;

 

 

 • Güçlü antiseptik ve antibakteriyel özelliği vardır,
 • Doğal enerji kaynağıdır,
 • Cilde güzellik, saça kuvvet ve canlılık verir.
 • Kolesterolü düşürür,
 • Prostat hastalığını iyileştirir,
 • Sedef hastalığını tedavi edicidir,
 • Yaraları ve Kesikleri İyileştirir,
 • Kas Yorgunluklarını Giderir,
 • Uykusuzluğu Giderir,
 • Öksürüğe Faydalıdır,
 • Hepatit B, hepatit C, sarılık gibi hastalıkları iyileştirir,
   

 Bütün özellikleriyle bal hem çok lezzetli ve hem de çok besleyici bir gıda maddesidir.

IMG

Balın Hikayesi

Arılar, balın simgesi altıgenleri inşa eden mühendislerdir. Milyonlarca çiçeğe konup biriktirdikleri besinleri lezzete dönüştüren arılar  doğanın mucizeleridir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmez enerji kaynağı, soğuk kış günlerinde bizi koruyan ve sağlığımıza destek sağlayan balların üretim hikayesini biliyor musunuz? Peki  milyonlarca çiçeğe erişip bize nasıl üretimlerini ulaştırdıklarını ?

 

Başlama Yerleri : Fabrika Kovan

 

Kovanları Harniva’nın fabrikası gibi düşünebilirsiniz. Mucizeler yaratan arılar öncelikle peteklerini yaparlar. Petek aşaması uzun ve uğraşlı bir süreçtir.

 

Petek yapımı milyonlarca çiçeğe erişen tek bir arı ile değil takım halinde olan arılardan oluşur. Takım halinde çalışan arıların yarattıkları sonuç görülmeye değerdir. Peteği oluşturan altıgenler, ortada birleştiklerinde asla birleşme yerleri belli olmaz ve altıgenlerin açılarında herhangi bir kayma görülmez. Hatta bu petek hücrelerinin duvar kalınlıkları bile aynıdır ve kusursuzdur. Arılar petekleri, yiyecek stoklamak, larvalarını büyütmek veya barınmak için inşa ederler.

 

İnşa Aşaması

 

Peteklerin sağlam inşa edilmesi için gereken en önemli şey balmumudur. Arılar balmumunu, karınlarının altında yer alan dört çift salgı bezinden salgılarlar. Salgıladıkları balmumlarını, salgı bezlerinin arasından bacakları yardımıyla alırlar. Arılar petek yaparken çok kalabalık olurlar, bunun sebebi ise balmumu için yeterli sıcaklığı sağlamaktır. Yeterli sıcaklık sağlandığında balmumu salgılanmaya başlar. Ürettikleri balmumu ile binlerce altıgen hücre üretirler ve ürettikleri hücreleri birleştirerek petekleri oluştururlar. Petek hücrelerinin genişliğini ve kalınlığını ise hassas algılayıcı tüyleri sayesinde ölçerler ve böylece şekiller kusursuz olur. Arılar, ballarını görülmeye değer ve takım halinde inşa ettikleri peteklerinde saklarlar.

 

Saklama ve Yapım Aşamaları

 

Çiçekler görsellikleri ile ön plana çıkan doğanın en güzel süsleri olarak gözlerimize hitap etseler de kokularıyla da bizim çalışkan arıları cezbetmektedirler. Arılarla kurdukları bağ sayesinde balın oluşumuna da katkıda bulunurlar. Arılar, milyonlarca çiçek gezip onların nektarları toplarlar. Çiçeklerden topladıkları nektarları keselerine doldururlar. Çalışan arı, kovana getirdiği balı, kovanda bulunan arıya bırakır. Kovana nektarları bırakır bırakmaz tekrar malzeme toplamaya gider. Getirilen kısım, kovan içi hizmeti yapan arılar tarafından alınıp peteklere taşınır. Taşınan malzemeler de yerleştirilen petek hücresinde beklemededir.

 

Yuva Kuran  Dişi Arının Çalışma Hikayesi

 

Bir işçi arı yani dişi arılar, yaşam döngüsü boyunca birçok farklı görevi yerine getirirken nektarları da yorulmadan toplayarak kovana getirir. Kendini temizleyerek daha fazla nektar için yola çıkar ve bundan asla yorulmaz. 1 gram bal üretmek için çiçekleri çok kez ziyaret eder. Bir arının ömrü boyunca topladığı bal miktarı, bir çay kaşığının 1/12’si kadardır. Raflara gelmesi çok uzun ve çok çalışmanın sonucunda gerçekleşir. Üstelik bal yapan arılar oldukça güçlüdür. Kendi ağırlıklarından çok daha fazla ağırlıkta nektar taşıyarak uçabilirler.

 

İnşa Aşamaları Tamamlandı ve Analiz Zamanı

 

Petekler dolduktan sonra Arılar petek gözleri üzerinde kanat çırparak ve dışarıdan kovana hava pompalayarak, kovan içinde oluşturdukları hava akımı ile balın fazla suyunu uçurup olgunlaştırırlar. Bal olgunlaştıktan sonra kendi salgıladıkları bal mumu ile petek gözeneklerini sırlarlar. İşlemleri bitmiş petekler arıcılar tarafından kontrol edildikten sonra petekler kovandan çıkarılır ve hasat edilir. Hasat edilen ballar petek olarak ham hali ile ya da süzme işleminden sonra tüketime hazır hale gelir.

 

"Bir arının çiçeğe konmasıyla başlayan hikaye; doğanın mucizesi, binlerce arının emeği…

Doğa’nın bizlere armağanı artık sofralarınızda…"

IMG

Balın Tarifi

Glikoz ve fruktoz başta olmak üzere, çeşitli şekerler içerir. Balın rengi, su beyazından koyu kahverengiye kadar değişkendir. Tat ve aroması menşei ve arının topladığı bitki türlerine göre değişir. İlaç kalıntısız, yabancı maddesiz ve enzimli tüm ballar kaliteli kabul edilmektedir.

IMG

Bal Çeşitleri

Çiçek Balı: Arıların bitki çiçeklerindeki nektarlardan yaptıkları baldır. Geven, kekik, üçgül, yonca, narenciye, ıhlamur, funda, ayçiçek, pamuk, akasya, lavanta, şalba, hoşur, meyan, yavşan, harnup, sardal, ılgın, püren, korunga, hardal, maydanoz, iğde, elma, yenidünya, susam, töreme, hayık, çilek, okaliptüs balları ve daha bir sürü çiçek nektarları…

 

 

Salgı Balı: Arıların, bazı böceklerin genellikle bitkilerin canlı kısımlarından çıkardıkları salgılardan yaptıkları çam, mezla, yaprak ve ardıç balları başta örnek gösterebiliriz.

 

 

 

IMG

Kaliteli Bal

Mucize canlılarımızın bizler için topladığı  balın  kalite ölçümünü sadece laboratuvarlarda analizler sonucunda belirleyebiliriz.

 

Balın kalitesi, hilesiz ve kalıntısızlığına bağlıdır. Hilesiz ve kalıntısız tüm ballar kaliteli kabul edilir.

 

Arıcılarımızın dikkat etmesi gereken unsurlar;

 

 • Bal mevsiminde ilaç ve antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Kapalı ve temiz yerlerde hasat oluşturulmalı ve yaygın zirai mücadele yapılan yerlerden uzak durulmalıdır.
 • Bal ve ambalaj kaplarının temiz olması öncelik olup sağlık açısından da onaylanmış olmalıdır.
 • Isıtılmamalı ve yapısında değişiklik yapılmamalıdır.
IMG

Balın Kristalleşmesi

Balın kristalleşmesi, normal bir olaydır. Doğal ballarda görünen bir durumdur ve aslında balın korunmaya girdiğinin belirtisidir.

 

Kristalizasyon arıların topladığı çiçeklerin türüne  ve deniz seviyesinden yüksekliğine bağlıdır. Yüksek rakımdaki çiçeklerin balları geç kristalleşirken düşük rakımdakiler daha erken kristalleşebilir.

 

Kristalleşen ballar bu şekilde tükedilebildiği gibi balı sıvı formuna geri çevirmek için 45 derecelik bir sıcak suda bal kavanozlarımızı ısıtabilirsiniz ve o şekilde tüketebilirsiniz fakat unutmayın ki 45 dereceden yüksek olmamalıdır. Eğer 45 dereceden yüksek olursa rengi koyulaşır ve balımızın içindeki önemli enzimler tahrip olur ve böylece balımızın bir kalite kriteri olan HMF değeri artar.

 

Kristalleşmenin başlıca nedenlerine kısaca şunları söyleyebiliriz;

 

 • Çiçek türü,
 • Balın içindeki hava kabarcıkları,
 • Polen ve partikül miktarı,
 • Depolandığı yerin nemi ve sıcaklığı,
 • Ambalaj çeşidi
IMG

Bilinmesi Gerekenler

Mucize canlılarımız 20 milyon yıldır bal yapmaktadır.

 

 • 1 kg bal için yaklaşık 30 bin arı 20 milyon çiçekten nektar toplarlar.
 • Arılar çiçeklerden 1 kg bal toplamak için dünyanın çevresini 6 kez dolaşmak zorundadırlar.
 • Bitkilerin döllenmesinde arılar  büyük oranda bir öneme sahiptir.
 • Mısır’da Firavun Tutankamon’un mezarında bir tahta kutuda bulunan 13 kg bal 3800 yıldır bozulmamıştır.
 • Balın antibakteriyelliği Asurlular tarafından  keşfedilmiştir.
 • İkinci Dünya Savaşı’nda bal, antibakteriyel etkisi sebebiyle yaraları iyileştirmek için kullanılırdı.
 • Bal, hastalıkların tedavisi için  ‘apiterapi’ yöntemi ile kullanılmaktadır.
 • Tarımsal faaliyet olarak arıcılık ilk çağlardan beri yapılmaktadır.
 • İçerisinde  meyve asitleri olan bal cildi arındırır, özündeki elementler ile hücreleri yeniler. Manganez, magnezyum ve silisyum ten için çok ideal minerallerdir. 
 • Bal çocukların bedensel gelişimi için kesinlikle gereklidir, 1 yaşından küçük çocuklara ise sakıncalıdır.
IMG